George Orwell- Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği, bir çok kitabevinin ön raflarında karşımıza çıkan bir kitap. Okumayı sürekli ertelediğim ancak konu ve kurgusunu da merak ettiğim bir kitaptı. Kitap ikinci dünya savaşının gerçekleştiği dönemlerde yazılmış. Kitapla ilgili biraz araştırma yaptığımızda kitabın bir pazarlama amacıyla yazıldığı ya da devrin Rusya’sını fabl yöntemi ile kurgulandığı belirtiliyor. Bu konulara girmeden kitabın kurgusundan karakter seçimine kadar bir çok konuda başarılı bir eser olduğunu söylemem gerekiyor. Kitap bir hayvan çiftliğinde geçse de olaylar toplumsal  olayların farklı bir boyutta ele alınmış hali kadar sahici.

Kitap hayvanların çiftliğe iyi bakmayan, hayvanlara yeterli bakımı yapmayan çiftliğin sahibi Bay Jones’dan çiftliği almalarıyla başlar. Çiftlikte bozulan düzen sebebi ile çiftliğin yaşlı domuzu Koca Reis hayvanları toplar ve hayvanları isyan etmeye çağırır. Ancak kendisinin ömrü yetmese de domuzlar Bay Jones’ın alkollü ve hayvanlara yem vermediği bir gün hayvanlar plansız bir şekilde isyan eder ve sonucunda da başarılı olurlar. Beylik Çiftliğinin yeni adı “Hayvan Çiftliği ” olur. Napoleon ve Snowball isimli domuzlar önder olur ve koca reisin fikirlerini esas alarak analizm adında bir öğreti ortaya çıkarırlar. Snowball daha akılcı iken Napoleon pek konuşamayan ama otorite sahibi bir domuzdur. Analizm öğretisi altında 7 ilke belirler. Bunlar:

1. iki ayak üstünden yürüyen herkesi düşman bileceksin.
2. dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
3. hiçbir hayvan giysi giymeyecek.
4. hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
5. hiçbir hayvan içki içmeyecek.
6. hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.
7. bütün hayvanlar eşittir.

Gün geçtikçe bütün hayvanlar eşittirve Snowball arasında ki fikir ayrılıkları artar. Bir gün Snowball yer değirmeni yapılması fikrini savunurken Napoleon gizlice yetiştirdiği köpekleri Snowball’ın üstüne salar ve çiftlikten kaçırır. O günden sonra çiftlikte hızlı bir değişim yaşanmaya başlar. 7 ilke Napoleon tarafından sürekli biraz daha değişir, bağlamından çıkmaya başlar. Burada yaşanan olayları anlatarak yazıyı özet haline getirmek istemiyorum ama özellikle üst tabaka olmaya başlayan domuzların her yaptıkları için ilkeleri esnetmeleri iyi bir şekilde anlatılmıştır. Üst tabaka olan domuzlar için “bütün hayvanlar eşittir” ilkesi  ”bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha çok eşittir.” olarak değişir.

Diğer ilkeler de bu ilke gibi değişir ve domuzlar tarafından diğer hayvanlara “siz yanlış hatırlıyorsunuz ilkenin aslı böyledir.” diyerek sessiz olmaları söylenir.

Kitapta en çok dikkatimi çeken bölümlerden biri domuzların elinden kamçılarla hayvanların karşılarına çıkmaları ve gelebilecek itirazları bastırmak için koyunların “dört ayak iyidir iki ayak daha iyidir ” diyerek melemeleri bölümüdür. Artık hayvanlar Napoleon’ın sürekli geri dönmesiyle korkuttuğu Jones zamanındaki hale döndüklerini anlarlar. Ve kitap çiftliğin yeni sahibi domuzlar ile insanların çiftlik evinde buluşmalarıyla son bulur. O zaman burada şu cümleyi tekrardan hatırlayalım. ” Her insan düşmanına dönüşür ”

“sizler aşağı kesimlerden hayvanlarınızla uğraşmak zorundaysanız, bizler de bizim aşağı sınıflardan insanlarımızla uğraşmak zorundayız”

Yazarın karakter seçimleri de son derece başarılı. Napoleon Koca Major Öldükten sonra  snowball ile beraber liderken Snowball’ı saf dışı bırakır. Sinsi olan bu domuz, hayvanları insanların çiftliğe yeniden dönmesiyle korkutan iktidar için her türlü kötülüğü yapan bir hayvandır. Domuz, köpekleri eğitir, koyunları kendisinin sadık çalışanları yapar ve itirazları susturmak için kullanır. Dikkat çeken bir diğer karakter ise Squealer’dir. Napoleon’un yaptığı tüm  hareketeri bir şekilde hayvanlara benimsetir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s