Hasan Ali Toptaş – Gölgesizler

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş’ın 1993 yılında yayınlanıp 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görülen kitabıdır. Kaybolmaların, şehir ve köyde yaşayan gölgesiz insanların hikayesidir. Şehirde tıraş bıçağı almaya giden berber çırağı geri gelmez bir daha, berber çıkar gider bir süre sonra. Köyde de durum pek farklı değildir. Yıllar önce ruhum daralıyor diyerek çekip gitmiş köyün berberi Cıngıllı Nuri’den sonra Güvercin kaybolur, Cıngıllı Nuri döndükten sonra karısı koşar adım çıkar köyden. Roman, kayboluşların kitabıdır diyebiliriz. Bir görünüp bir kaybolan karakterler nezdinde felsefik çağrışımlara, toplum ve birey üzerine düşünmelere yönlendiriyor insanı. Sayılarını arttırabileceğimiz bu kaybolma ve geri dönüşler farklı zaman ve mekanların iç içe geçirilmesiyle oluşturulmuş bir  olay örgüsü dahilinde ele alınır.

Roman şehirdeki bir berber dükkanından başlar hayatına. O berber dükkanında başlar ilk kaybolma. Daha sonra o berber dükkanından bir köydeki berber dükkanına doğru yol alırız. Köyde yıllar önce kaybolan bir berberin hikayesini dinleriz. Cıngıllı Nuri ruhum daralıyor şeklinde çok güzel bir sebeple çekip gider köyden. Uzun süre haber alınmaz Cıngıllı Nuri. Berber dükkanı kapalıyken köye gelen yeni berber buradaki dükkanı temizler ve yeni berber olarak köye yerleşir. Daha sonra köyün güzel kızı güvercin yok olur. Muhtar onu bulmak için bekçiyle beraber çok uğraşır. Muhtar en çok Cennet’in oğlu’ndan şüphelenir. Cennet’in oğlu şair ruhlu bir insandır. Muhtar muhtarlık odasında şiirlerini görünce Güvercin’i onun kaçırdığına inanır ve tartaklar. Cennet’in oğlu akıl sağlığını kaybeder. Cennet’in oğlu’nun güzel bir cümlesi vardır kitapta çokça geçen. ” Kaaaar neden yağaaar, kaaarr ? ” Bu cümle gibi kitapta etkileyici bir çok olay vardır. Köyde herkesin duyduğu ama sebebini bilmediği kokunun kaynağı şaşırtıcı bir yerden çıkar.

Gölgesizler kitabının filmi 2009 yılında Ümit Ünal  tarafından çekilmiş ve Hasan Ali Toptaş’da filmde kısa bir rol almıştır. Kitaptan sonra filmin izlenmesini tavsiye ederim. Kitap her ne kadar senaryoya çevrilirken düzenlenmiş olsa da kitabın kurgusuna yakındır. Ve son derece başarılı bir filmdir.

” Düşünce insanın içine düşünce, yolun yarısı tamam . Yani varılır bir yere, önceki noktada değilsindir artık ve dönemezsin . Dönsen de, eksik .  ”

” Unutma ki, yeryüzünde gecikmişliğin ilacı yoktur. “

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s